Co způsobuje břišní tkáň jizvy?

Tkáň jizvy v břiše se vyskytuje, když vláknitá tkáň, typ pojivové tkáně, se zjizví mezi strukturami břišní dutiny. V závislosti na situaci se tato jizva tkáň často označuje jako adheze, fibrózní tkáň jizev nebo fibróza. Některé z nejčastějších příčin tkáně jizev v břiše zahrnují operaci, záněty spojené s určitými zdravotními stavy a dokonce i léčbu dalších zdravotních problémů. Bohužel, vedlejší účinky od křečí po střevní blokádu mohou doprovázet fibrózní tkáň jizev. Chirurgie není vždy možnost odstranění tkáně, ale pacienti mohou nalézt úlevu u určitých typů fyzikální terapie.

Léčba může způsobit tkáň jizvy v břiše mimo typické typy lékařů jizvy a pacienti obvykle očekávají od incizních míst. Když se tkáň jizvy vytvoří v důsledku chirurgického zákroku, znamená to, že u pacienta dochází k jizvení vláknitého tkáně, které přesahuje jizvu po normálním místě řezu. Ne všechny důvody vzniku vláknité tkáně jizev v reakci na operaci jsou pochopeny, ale jeden z nejběžnějších je, když se tkáně během operace uschnou. Tyto tkáně se mohou nechat vyschnout náhodou kvůli vyprahlým podmínkám během chirurgického zákroku nebo účelově, když chirurgové používají gázu a jiné materiály ke zlepšení svého pohledu. Otevřená operace břicha, nazývaná laparotomie, vede k těmto druhům jaterních jizev častěji než laparoskopie, která zahrnuje pouze malý řez břišní kůží.

Lékařské stavy, které zahrnují zánět a infekci, mohou nakonec vést k tkáni jizvy v břiše. Například, když se člověk dopustí onemocnění a zánětu a rozvíjí apendicitidu, chirurgický zákrok k odstranění příček může způsobit fibrózní tkáň jizev, pokud se jeho střeva drží na břišní stěně. Při chirurgickém zákroku z rovnice může endometrióza způsobit podobné přilnavosti. Když se děloha zapálí, může se tkáň jizev tvořit mezi pánevními a břišními dutinami. Totéž platí pro divertikulitus, který může způsobit, že zanícené střevo způsobí přilnavost, která se drží na břišní stěně.

Jiné druhy situací, které mohou způsobit zánět, a tudíž i břišní tkáň jizvy, zahrnují léčbu nesouvisejících zdravotních stavů. Například ozařování na léčbu rakoviny je navrženo tak, aby zastavilo růst rakovinných buněk, ale může také způsobit zánět zdravých tkání, jako jsou střevní tkáně. Když k tomu dojde, mohou se vytvářet abdominální adheze.

Tkáň jizvy v břiše může způsobit bolestivé křeče a nebezpečné ucpání střev. Chirurgie je volbou pro odstranění jizvy, ale protože to zřídka funguje, ne všichni lékaři to naznačují. Některé druhy cvičení fyzikální terapie mohou pomoci pacientům zmírnit bolest a zvládat jizvu. Většina těchto cvičení se zaměřuje na protahování. Například břišní zvraty, panvové sklony a jóga představují jako kobra představují, mohou zmírnit bolest a dokonce zabránit tvorbě jizev.