Jaké jsou příznaky urtikární vaskulitidy?

Urtikariální vaskulitida je lékařský termín používaný k popisu typu poruchy kůže, která vede k výskytu zvýšené červené vyrážky známé jako kopřivka na jedné nebo více oblastech těla. Tato vyrážka často způsobuje bolestivý pocit pálení a může také vést k mírnému až závažnému svědění. Zánět kůže, změny barvy nebo struktury pokožky a horečka jsou často přítomny u osob s touto poruchou. V závažnějších případech mohou příznaky zahrnovat bolest břicha nebo poškození orgánů, jako jsou ledviny nebo plíce. Některé vlastnosti tohoto stavu pokožky jsou podobné jiným onemocněním, takže je důležité navštívit lékaře, aby bylo dosaženo přesné diagnózy.

Údy se často objevují, když tělo zažívá alergickou reakci a má tendenci odejít krátce po užívání antihistaminu. V případě urticariální vaskulitidy vyrážka trvá nejméně 24 hodin a neodpovídá kontaktu se známým alergenem. Jak vyrážka zmizí, může dojít ke změně pigmentace, někdy popsané jako připomínající modřinu. Kromě bolestivého nebo svědivého vyrážky mohou příznaky zahrnovat bolesti kloubů, zduřené lymfatické uzliny a zvýšenou citlivost na sluneční světlo.

Pro potvrzení podezření na diagnózu urticariální vaskulitidy může být provedena kožní biopsie. Jedná se o minimálně invazivní postup, při kterém je z jedné léze odebrán malý vzorek tkáně a poslán do vnější laboratoře pro další vyšetření. Tato kožní porucha je diagnostikována, jestliže je v tkáňovém vzorku potvrzeno poškození malých krevních cév nebo zvýšený počet bílých krvinek.

Většina případů urticariální vaskulitidy se vyřeší sama o sobě a přesná příčina onemocnění je zřídka známa. Předpokládá se, že některé zdravotní stavy, včetně lupusu, hepatitidy nebo leukémie, mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku kožních onemocnění. Léky, jako jsou léky k léčbě infekcí nebo vysoký krevní tlak, mohou také přispět k tomuto stavu.

Zatímco lékařská léčba není vždy nutná, některé léky, které jsou dostupné mimo lékařství nebo na předpis, mohou pomoci snížit závažnost příznaků. Antihistaminika se často používá k potlačení svrbení a snížení výskytu včel. Pomocné léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen, mohou snížit otok a usnadnit nepohodlí. Steroidní léky nebo jiné léky na předpis mohou být použity k léčbě přetrvávajících případů.