Jaké jsou příznaky mrsa u kojenců?

Methicilin rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA) je bakterie, která může způsobit infekci kůže a dalších částí těla. To může být těžké nebo smrtící pro ty s narušenými imunitním systémem, jako jsou malé děti a děti, a je odolný vůči mnoha antibiotikům, které se v současnosti používají k léčbě bakterií. Příznaky MRSA u kojenců zahrnují horečku a vřed, ránu nebo kožní infekci, která se nezhojí normální léčbou. MRSA může ohrozit téměř každý systém těla a dítě infikované bakteriemi MRSA může představovat velké množství příznaků běžných s jakýmkoli bakteriálním onemocněním. Obecná bolest a letargie, kašel a potíže s dechem jsou všechny možné příznaky MRSA u dětí.

První známkou MRSA u kojenců je často pupokovitá bolest, která se podobá nákaze hmyzem a zahrnuje odvodnění nebo hnis. Svrbení, bolest nebo cit, často doprovází bolest nebo vředy a může být zaznamenána i horečka. Impetigo, běžné kožní onemocnění u kojenců, může být také způsobeno bakteriemi MRSA. Příznaky impetiga zahrnují tekuté plněné puchýře, které se nejčastěji vyskytují v oblasti plenky, hýždí a obličeje. Pokud dítě nebo dítě má infekci kůže, vyrážku nebo vadu, která nereaguje na léčbu, ošetřovatelka dítěte by se měla poradit s lékařem.

Stejně jako většina jiných choroboplodných bakterií může MRSA také infikovat krev nebo různé tělesné orgány. MRSA uvnitř těla je typicky nebezpečnější než infekce kůže a dítě s vnitřní infekcí MRSA může být postiženo různými příznaky. Plicní infekce mohou například způsobit pneumonii, kašel a dušnost. Jiné obecné příznaky MRSA u kojenců zahrnují horečku, třes, zimnici, letargii a bolest. Pokud bakterie MRSA způsobí sepse, infekci krve, dítě může vykazovat abnormální srdeční frekvenci a počet bílých krvinek, rychlé, mělké dýchání a snížené vědomí.

Velká část infekcí MRSA pochází z nemocnice. Z tohoto důvodu je důležité zvážit účinky MRSA na hospitalizované děti. Vážně nemocné nebo předčasně narozené děti jsou obecně léčeny v nemocnici v neonatální jednotce intenzivní péče (NICU). Pokud výsledky testu ukazují, že dítě v jednotce je kolonizováno bakteriemi MRSA, musí být přijata další opatření, aby se zabránilo vypuknutí MRSA u kojenců. Sestry, lékaři a případně rodinní příslušníci budou muset přijmout další opatření týkající se prevence MRSA, jako jsou nošení šatů a rukavic při kontaktu s kojencem, a správné postupy praní rukou jsou nejdůležitější.