Jaké jsou příznaky jaterních parazitů?

Existuje několik zdravotních stavů, které mohou být způsobeny přítomností parazitů v játrech. Příznaky a možnosti léčby jsou pro každý typ podobné, i když mohou existovat určité rozdíly. Mezi nejčastější příznaky patří bolest břicha, žloutenka a ztráta hmotnosti. Bolest svalů, horečka a průjem jsou také potenciální příznaky parazitů v játrech.

Trichinóza je onemocnění, které může vést k rozvoji jaterních parazitů. Toto onemocnění je často způsobeno tím, že jíst nedopečené maso ze zvířete infikovaného parazitem trichinella spiralis. Tyto příznaky často zahrnují břišní křeče nebo bolest, průjem a bolesti svalů. Svalová bolest spojená s tímto stavem je obvykle nejvýraznější při provádění akcí, jako je žvýkání nebo dýchání.

Clonorchiáza je další potenciální příčina parazitů jater. Toto onemocnění je důsledkem konzumace surových nebo nedostatečně ohřátých ryb získaných z oblasti, kde se nachází tento parazitární červ. Symptomy tohoto stavu mohou zahrnovat zimnici, horečku a ztrátu chuti k jídlu. Žloutenka nebo žloutnutí kůže a očí se někdy vyvine kvůli tomuto stavu, stejně jako průjem. V závažných případech může dojít k poškození nebo selhání jater.

Schistomie může vést k infekci parazity jater a je způsobena pitím kontaminované vody. Symptomy schistomiózy často zahrnují horečku, zimnici a vývoj vyrážky. Někteří lidé mohou mít zvětšenou slezinu, játra a lymfatické uzliny. Krevní stolice a bolestivé močení mohou také nastat při tomto stavu.

Infekce způsobené bakterií Fasciola hepatica způsobují příznaky pouze u přibližně poloviny lidí, kteří se nakazí. Tyto parazity mohou vést k horečce, bolesti břicha nebo k němu a průjem. Mezi další možné příznaky patří anémie, kopřivka nebo žloutenka. Pokud je tento parazit ponechán bez léčby, může dojít k selhání jater nebo dokonce ke smrti.

Echinokokóza je způsobena typem parazita známým jako tasemnice. Tyto jaterní parazity mohou žít v těle po delší dobu, aniž by způsobily zřetelné příznaky. V některých případech se cysty rozvíjejí v jednom nebo více orgánech těla, které často rostou v poměrně velké velikosti. Ve vzácných případech mohou nádory začít růst v různých orgánech těla, včetně mozku. Tento typ parazitární infekce může být smrtelný, pokud není ponechán léčen.

Mnoho jaterních parazitů způsobuje podobné příznaky a může být smrtelné, pokud není ponecháno. Z tohoto důvodu je nutná okamžitá lékařská péče kdykoliv existuje podezření na přítomnost parazitů v játrech. Včasná diagnostika a léčba může často zabránit trvalému poškození jater, stejně jako jiných orgánů v těle.