Jaké jsou léčby předávkování vitamínem C?

Vitamin C je pro tělo životně důležitou živinou, ale nadužívání látky může způsobit významné zdravotní problémy. Jedinci, kteří mají podezření na předávkování vitamínem C, mohou podstoupit vlastní léčbu změnou příjmu vitamínu C. Závažné nebo trvalé příznaky mohou být způsobeny předem existujícím stavem a měly by být sledovány lékařem. Léčba se zaměřuje na zvládnutí příznaků předávkování.

Lidské tělo potřebuje vitamín C, aby fungoval správně. Jeho nedostatek může způsobit stav nazvaný kurděje, který se vyznačuje zvýšeným krvácením, žaludkem a kožním onemocněním a celkovým pocitom nemoci. Dlouhodobý nedostatek vitaminu C může dokonce způsobit smrt. Zatímco lidské bytosti přirozeně vytvářejí tuto látku, tělo nevytváří dostatečně na to, aby uspokojilo své potřeby. Proto musí jednotlivci splňovat své požadavky prostřednictvím potravin nebo doplňků bohatých na vitamín C.

Užívání doplňků je to, co nejčastěji vede k předávkování vitaminem C, nicméně. Příznaky předávkování zahrnují bolest žaludku, průjem a křeče. Zneužití může také způsobit závažnější příznaky, jako jsou ledvinové kameny, potíže s dýcháním a narušení metabolismu.

Snad nejlepším prostředkem boje proti předávkování vitamínem C je přerušení nebo významné snížení příjmu. Mírnění a kontrola vitamínu C odstraní většinu symptomů předávkování. Doporučená denní dávka typicky naznačuje zhruba 90 miligramů pro muže a 75 miligramů pro ženy. Tyto návrhy se mohou lišit v závislosti na faktorech, jako je stres a historie kouření. Některé důkazy naznačují, že velký příjem vody spolu s doplňky může snížit možnost možného předávkování a může se dokonce ukázat jako užitečné při zotavení z předávkování.

Některé základní stavy mohou usnadnit předávkování vitamínem C, takže léčba těchto stavů může být nezbytná. Tento účinek je zpravidla způsoben určitými onemocněními, které produkují nadměrné množství železa, které mohou ve vysokých dávkách nepříznivě ovlivňovat vitamin C. Mezi příklady patří: nedostatek mědi, modřiny, svalové problémy a zánětlivé onemocnění, jako je artritida.

Většina léčby předávkování vitamínem C se zaměřuje na související příznaky. Například hnacka způsobená nadměrným množstvím vitaminu C může být řízena jedním z různých léků proti průjmu dostupných v lékárnách. Podobné záchvaty nauzey nebo křeče mohou také těžit z volně prodejných léků. Co se týká závažnějších vedlejších účinků, jako je potíže s dýcháním nebo potenciální účinky ledvin, je nezbytná návštěva lékaře. Lékař může posoudit míru poškození a jednat podle potřeby, a to buď s nabídkou lékařských předpisů nebo objednáním testů a postupů.