Co způsobuje svědění rukou?

Neexistuje jediný důvod pro svědění ruky, ale některé z nejčastějších faktorů, které přispívají k tomuto stavu patří suchá kůže, zdravotní stav, jako je ekzém a psoriáza, nebo externí dráždivé látky včetně mnoha běžných chemických látek. Alergické reakce na tkaniny, pleťové vody nebo mýdla mohou mít podobný účinek a některé nemoci, které způsobují záněty v různých částech těla, mohou také vést ke svědění v různých částech těla, včetně rukou. Lidé, kteří si nejsou jisti, co způsobuje jejich svědění, nebo kteří zjistí, že stav trvá dlouhou dobu, nebo se zdá, že se zhoršují, se obvykle doporučuje vyhledat lékařskou pomoc. Svědění je zřídka vážné, ale může narušit každodenní život a je obvykle velmi snadné jej odstranit, jakmile je příčina odhalena.

Lidé, kteří žijí ve velmi suchém klimatu nebo kteří stráví spoustu času v budovách s nuceným vzduchovým systémem, často dostávají svrběcí ruce díky suché kůži. Nepoužívejte dostatek vody nebo opakovaně mytí rukou s abrazivními mýdly. Kůže je živá část lidského těla a je vyrobena převážně z vody, když se kožní buňky dehydratují, ať už kvůli vnitřní vnější nerovnováze, povrch má tendenci se smršťovat a tahat, což v mnoha případech způsobuje nepohodlí a svědění.

Suchost může být obvykle odstraněna troškou krému nebo krému na ruce, i když lidé s chronickou svědivost někdy musí udělat změny životního stylu, aby se ujistil, že jejich pokožka zůstane vláčná. Přechod na hydratační mýdlo může napomoci například použití silné smetany před spaním, často se doporučuje také rukavice při práci s pokrmy, práce na zahradě nebo jiných intenzivních aktivit. Omezení kofeinu a alkoholu, které mohou dehydratovat tělo, mohou být také nutné.

Některé kožní stavy, zejména ekzémy a psoriáza, mohou způsobit kožní onemocnění různými částmi těla a vločky, často jako součást nevyvážené imunitní odpovědi. Obvyklé krémy obvykle nepomáhají v těchto případech. Bohužel pro mnoho pacientů není vždy lék, ale obvykle jsou k dispozici různé způsoby léčby, které zprostředkovávají svědění. Dermatologové a jiní odborníci na pokožku mohou někdy předepisovat masky a krémy na lokální ošetření, aby zmírňovaly vzplanutí, a některé vnitřní léky – buď perorální nebo na injekci – by mohly také přinést úlevu.

Svědění, která má tendenci přicházet a odcházet, může být způsobena dráždivými látkami v životním prostředí. Cokoli od nového pracího prostředku až po kyselé nebo přísadné prášky nebo šťávy může podráždit pokožku a způsobit svědění, pokud imunitní systém člověka reaguje na něco v látce jako toxin. Když k tomu dojde, kůže se často zčervená a svědí, protože tělo v podstatě vytváří bariéru.

Ve většině případů je prostě umývání postižené oblasti odstranit dráždivý je to vše, co potřebuje k vrácení pokožky zpět do normálu. Použití neutrálního, nezředěného mléka může být také užitečné. Více vážné vyrážky způsobené cizími chemikáliemi, zejména ty, jako je bělící látka, která může způsobit chemické popáleniny nebo trvalé poškození, by měly být obvykle ošetřovány lékařem jako dodatečná opatření proti poškození tkání. Opravdu vážné svědění je obvykle doprovázeno intenzivní bolesti a pocity hoření, ale ne vždy.

To je také obyčejné pro lidi rozvíjet svědění na jejich rukou, jsou-li alergičtí na něco, co se dotkl, jako konkrétní olej nebo chemikálie. Někdo, kdo se rozvine v svědivé vyrážce po použití nového lotionu, může být alergický na jednu ze svých složek a někdo, kdo se cítí nepohodlně po rozřezání nebo manipulaci s určitým ovocem nebo zeleninou, může být alergický na něco v džusu potraviny nebo éterické oleje. To je obvykle nejčastější, pokud jde o chilli papričky a jiné kořeněné potraviny, ale může se stát téměř cokoli.

Největší rozdíl mezi alergií a dráždivým je odpověď těla. Dráždivá látka je něco, co tělo rozpozná jako cizí látku a snaží se zabránit vnikání nebo způsobení poškození. V případě alergií imunitní systém zaměňuje něco neškodného za něco nebezpečného a pokračuje v útoku proti němu. Jednoduché omytí oleje nebo džusu, které se dopouštějí poranění, obvykle nezastaví svědění ve scénáři alergie, alespoň ne nějakou dobu. Léky známé jako antihistaminika jsou obvykle nejlepší způsob, jak uklidnit tyto reakce a jsou k dispozici jako topické krémy nebo kapsle pro perorální podání.

Řada různých kousnutí může také způsobit svědění rukou, pokud se kousnutí vyskytne na prstech, dlaních nebo dokonce zápěstích. Kousnutí často způsobuje svědění na velké ploše pokožky kolem skutečné propíchnutí, a to nejen na samotném skusu, a většina lidí je dostatečně malá na to, aby jeden nebo dva kousnutí často vyžadovalo, aby se celá ruka dostala docela nepohodlně. Použití malého množství amoniaku na postiženou oblast může pomoci zmírnit svědění, stejně jako řada komerčních náplastí k odletu. Jakoby lákavé, škrábání má ve většině případů zhoršování.

Spálení slunce a jiné typy menších popálenin mohou mít podobný účinek, zvláště když se kůže, která se nachází pod poškozenou tkání, začíná léčit. Tento proces, známý jako “regenerace”, může způsobit spoustu svědění, protože vnější vrstva kůže je v podstatě vyloučena nebo vyčerpána. Krémy, které obsahují aloe, mentol nebo jiné chladící přísady, mohou uvolnit některé z těchto nepohodlí.

Svrběcí ruce mohou být také způsobeny vážnějšími stavy, které mohou nebo nemusí mít vůbec nic společného s kůží. Kůže funguje jako součást většího imunitního systému těla a v důsledku toho může být někdy postižena, když existují problémy jinde. Podmínky jako celiakie a Crohnova nemoc, které jsou spojeny se zánětem střev, mohou způsobit zarudnutí, otoky a občas svědění nebo mravenčení v rukou a nohou. Reumatoidní artritida a některé druhy rakoviny mohou být také kořeny.

Svědomí ruce jsou zřídka znamením něčeho velmi vážného a ve většině případů mohou být opraveny pomocí jednoduchých opravných prostředků doma. Stejně, většina lékařů doporučuje, aby lidé přišli, aby se věci zkontrolovali, pokud mají svědění, která neodpovídá na pleťové vody ani krémy, nezdá se, že sama o sobě zmizí nebo se zřejmě zhoršuje. Poskytovatelé zdravotní péče pak mohou provést řadu diagnostických testů, aby zjistili, co je příčinou problému a jak to nejlépe řešit.