Co způsobuje krvácení z ovariální cysty?

Příčiny krvácející ovariální cysty jsou závislé na typu cysty, který se vyvíjí na vaječníku ženy v plodném věku. Cysty jsou malé tekutiny naplněné pytle, které se mohou tvořit v mnoha oblastech těla. Některé cysty na vaječnících se zvětšují a mohou prasknout, což způsobuje vaginální krvácení. Bolesti v pánvi a krvácení mezi jednotlivými obdobími jsou abnormální příznaky indikující ovariální cysty a vyžadují schůzku s lékařem.

Symptomy abnormální ovariální cysty zahrnují bolest na jedné nebo obou stranách břicha. Když se formuje vaječníková cysta, většina žen bude mít ostré bolesti a pocítí křeče v oblasti pánve. Obtíž nebo bolest při močení a během sexuálního styku je také známkou cysty na vaječnících. Menstruační cyklus se může stát nepravidelný nebo žena může pociťovat krvácení mezi jednotlivými obdobími. Krvácení vaječníkové cysty způsobí silnější tok krve než normální menstruační cyklus.

Normální ovariální cysty se tvoří každý měsíc jako součást ženského menstruačního cyklu. Vejce se vyvíjí uvnitř folikulu, který chrání vajíčko, zatímco děloha se připravuje na příjem vajíčka. Po vyloučení vajíčka z folikulu se folikul obvykle rozpustí. V některých případech se vajíčko neuvolní a folikul zůstává a vytvoří cyst na vaječníku. Tyto cysty nejsou obvykle bolestivé a nazývají se funkčními ovariálními cysty.

Někdy mohou folikulární cysty růst na velkou velikost, což způsobí roztržení a krvácení cysty. Cévní krvácení je diagnostikováno pomocí ultrazvuku nebo počítačové tomografie (CT). Některé cysty na vaječnících nevyžadují žádnou jinou léčbu než léky proti bolesti, jako je ibuprofen, nebo dokonce jen teplý komprese na břiše. Občas může být nutné odstranit velkou ovariální cysty. Aby se zkrátil doba hojení, chirurg odstraní cyst prováděním minimálně invazivního postupu nazvaného laparoskopická operace.

Vyrážka z ovariální cysty může být způsobena polycystickým ovariálním syndromem (PCOS). Je to onemocnění, které zahrnuje mnoho malých cyst na vaječnících. Cyst buněk vaječníků může způsobit bolest na jedné straně břicha a vaginální krvácení. PCOS je také spojena s dalšími metabolickými problémy, jako je diabetes.

Ženy s krvácením z ovariální cysty se mohou stane anemickými kvůli rychlé ztrátě krve z hemoragické ovariální cysty. Odstranění poruchy cysty ve vaječníku může stačit k obnovení hladin hemoglobinu v krvi v normálním rozmezí. Někteří lékaři budou předepisovat perorální antikoncepci, protože tyto pilulky zabraňují ovulaci a mohou inhibovat vývoj ovariálních cyst.