Co způsobuje stržení hrubého čreva?

Střípky tlustého střeva se vyskytují, když se střevní tkáň zúží kvůli zánětu. Existuje několik příčin vzniku tohoto stavu, od infekce až po zánět a autoimunitní onemocnění. Jednotlivci s diagnózou tlustého střeva mohou podstoupit řadu léčby v závislosti na příčině a závažnosti jejich onemocnění. Přístupy se mohou pohybovat od dietních změn k použití lékové terapie a v některých případech k chirurgickému zákroku ke zmírnění zánětu střev.

Stanovení příčiny strictu střeva často zahrnuje několik diagnostických a laboratorních testů. Krevní panel a zobrazovací vyšetření břišní oblasti, včetně počítačové tomografie (CT) a rentgenu, jsou obvykle objednány. Není neobvyklé, že někteří lékaři požádají o odeslání vzorku stolice pro laboratorní analýzu. V některých případech může být prováděna kolonoskopie, aby se vyloučila možnost malignity.

Střípky v tlustém střevě mohou být způsobeny infekcí v tlusté tkáni, jako u divertikulitidy. Tlustého střeva může někdy obsahovat divertikulu nebo sáčky uvnitř jeho tkáně, které se snadno zapálí a infikuje bakteriemi plněné fekální hmoty, která prochází. Vzhledem k tomu, že se tkáň stane více podrážděným, nabobtná, naruší pohyby střev a způsobuje břišní nepohodlí.

Dalším faktorem, který běžně přispívá ke vzniku stárnutí střev, je chronický zánět. Ulcerózní kolitida, forma zánětlivého střevního onemocnění (IBD), je stav vyznačující se zánětem spojeným s přítomností ulcerované tlusté tkáně, a tudíž její název. Neexistuje žádná známá, definitivní příčina nástupu tohoto progresivního stavu, která nakonec vede k rozsáhlé tvorbě jizev v tlustém střevě.

V některých případech je za nástup stronů hrubého čípku odpovědná nevysvětlitelná, nadměrně aktivní imunitní odpověď. Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém těla napadá zdravé tlusté střevo, což vede k rozsáhlému zánětu. Chronický zánět způsobuje zúžení průchodu střevami, které poškozuje funkci střev.

U osob s diagnózou se zúžením tlustého střeva může nastat řada příznaků a příznaků. Obecně platí, že průjem, zácpa a břišní nepohodlí jsou společné se všemi formami strictu. Jiné příznaky mohou zahrnovat sníženou chuť k jídlu, horečku a výraznou ztrátu hmotnosti.

Léčba stricurů tlustého střeva obvykle závisí na závažnosti a příčině symptomů. Změny ve stravě, jako je zvýšení nebo snížení příjmu vlákniny, a domácí léky na zmírnění nepohodlí, jako je použití topné vložky nebo namáčení ve vaně s teplou vodou, se často doporučují. Pokud jsou neúčinné léčivé přípravky bez předpisu (OTC), mohou být podávány antidiarhely, imunosupresiva a protizánětlivé léky na předpis. Antibiotika jsou pravidelně podávána k odstranění infekce. Chirurgie může být provedena k vyčinění nemocného nebo umírajícího tlustého tkáně a abscesů, v některých případech mohou závažné škrtnutí v tlustém střevě vyžadovat odstranění celého tlustého střeva.