Jaké zdravotní výhody přicházejí ze smíchu?

Stará slova, že smích je nejlepší lék, často platí. Toto cvičení je dobré pro naše tělo stejně jako naše duše a má některé překvapivé přínosy pro zdraví. Kromě smíchu, zachování pozitivního výhledu a nalezení humoru v běžných případech může dokonce pomoci zvýšit očekávanou délku života.

Děti jsou často veselé duše. Průměrná předškolníčka se směje asi 400krát denně. Dospělí se naopak mohou smát 17krát denně. Pokud jste někdy uvažovali o tom, proč vaše dítě může jíst cokoliv, aniž by získalo váhu, může to být částečně kvůli jeho schopnosti smát. 10-15 minut smíchu denně může spálit více než 200 kalorií, asi stejné množství ve středně velké bonbonové tyči.

Část vypalování kalorií je výsledkem kardiovaskulárního cvičení smíchu, protože zvyšuje srdeční frekvenci a tím urychluje metabolismus. Pokud jste dieta, zvažte přidání smíchu do režimu cvičení. Mějte na paměti, že dobrý sitcom vám může snadno smát 20 minut nebo více.

Směje se také ukázalo, že zmírňuje stres. Ve skutečnosti studie o zdravotních sestrách, kteří pracují v tísňových odděleních, zjistily, že ti, kteří byli schopni být vtipní v práci, měli nejméně pravděpodobné, že budou trpět vyhořením práce a vysokým stresem. To je proto, že smích pomáhá tělu produkovat chemikálie, jako je růstový hormon a dopamin. Pomáhá také tělu snižovat tvorbu “stresových hormonů”, jako je epinefrin, kortizol a adrenalin.

Dále sestry, které byly schopny vtipkovat s pacienty, také zvýšily pohodlí pacienta. Doktor Patch Adams, advokát pro “humanitární klaunování”, nebyl špatný, když si uvědomil, že žartování s pacienty by mohlo skutečně pomoci lidem obnovit se rychleji nebo mít méně vnímání bolesti. Nedávné studie týkající se bolesti říkají, že bolest je částečně percepční a je ovlivněna stresovými hormony. Čím více hormonů stresu produkuje tělo, tím více bolesti se cítí u pacienta. Proto smích sám může pomoci zmírnit náhodné bolesti nebo chronickou bolest.

Smích také zvyšuje imunitní odpověď v těle tím, že pomáhá při výrobě T-buněk, které mohou pomoci při potírání infekcí. Smích také produkuje bílkoviny nazvané Gammainterferon a B-buňky. Tyto buňky poskytují protilátky, které vyhledávají a ničí chorobné buňky. Hodně smíchu může také zabránit tomu, aby člověk dostal studené nebo dva roky, a může určitě pomoci těm, kteří trpí chronickými nemocemi.

Pokud máte potíže s předvoláním smíchu, existuje mnoho způsobů, jak získat pomoc. Přemýšlejte o komediálních filmech, které si užíváte, a zkuste pronajmout několik. Prozkoumejte vtipné knihy a připravte si s rodinou noční vtip. Lidé se dívají a vesele se smíchají s absurditou lidského chování. Obklopte se také lidmi, kteří se smějí, protože smích je ve skutečnosti nakažlivý. Možná zjistíte, že se smějete častěji prostě tím, že jste kolem lidí, kteří se častěji smějí.