Jaké jsou výhody a nevýhody používání transfuzí při léčbě anémie?

Použití krevních transfuzí pro anémii má mnoho různých pozitivních a negativních aspektů. Jedná se o účinný způsob doplňování hladiny červených krvinek a hemoglobinu v těle, což zase snižuje mnoho příznaků spojených s anémií, jako je závratě a únava. Bohužel krevní transfúze mají přirozená rizika, jako je možnost zavádění patogenů do krevního oběhu pacienta, vyvolání alergických reakcí a způsobení změny imunitního systému příjemce, což by mohlo způsobit infekci. Z těchto důvodů by transfuze krve k léčbě anémie měla být používána pouze v těžkých případech.

Anémie je stav, kdy tělo nemá dostatečné množství červených krvinek, což vede k nedostatku vitálního hemoglobinu, který je nutný k přenášení kyslíku do různých částí těla. Nedostatek hemoglobinu je příčinou ztráty dechu a únavy často spojované s anémií. Anémie může být způsobena mnoha různými stavy, jako je nedostatek železa, rakovina, cukrovka, onemocnění ledvin nebo AIDS. Obecně se doplňky železa používají k léčbě anémie.

Použití krevních transfuzí pro anémiu je běžná léčba a může dočasně zmírnit příznaky spojené s anémií. Krevní transfúze jsou často život zachraňující, ale nejlépe se používají v situacích, kdy je anémie spojena se závažnou základní nemocí nebo když operace nebo nehoda způsobila extrémní ztrátu krve. Transfúze se podávají přímo do krevního oběhu pacienta pomocí intravenózní trubice.

Negativní aspekty použití transfuzí při léčbě anémie souvisí s tím, že léčba může být riskantní. Nežádoucí účinky mohou nastat v důsledku transfuzí krve. To je důvod, proč mnoho lékařů a ředitelů organizací souvisejících s anémií doporučuje, aby se zabránilo transfuzi krve jako léčba, pokud je to možné. Anémie může být často léčen mnohem efektivněji s věcmi, jako jsou vitamínové doplňky. Navíc krevní transfúze nemají žádný vliv na základní příčinu anémie.

Celkově transfúze krve u anémie zůstává v závažných případech cenným a život zachraňujícím léčbou. Hlavní problémy vznikají pouze tehdy, když lékaři často používají krevní transfúze pro anémii, a proto pacientům představují zbytečné rizika. Studie rovněž ukázaly, že pacienti, kteří dostávají transfúze, obecně platí za svou lékařskou péči více a jsou z hlediska všeobecného zdraví horší než pacienti, kteří je nedostávají.