Jaké jsou příznaky předávkování paracetamolem?

Největší příznaky předávkování paracetamolem jsou nevolnost, zvracení, nekontrolovatelná potnínost a bledost kůže. Přesně, kolik drogy člověk musí užívat k tomu, aby zažil tyto účinky, závisí částečně na jeho vlastním chování v těle a často se stává, že příznaky předávkování neprobíhají okamžitě, může to trvat několik hodin nebo dokonce Den nebo více. Mnoho z toho má co do činění s tím, jak se léky rozkládají a zpracovávají tělem. Lidé, kteří předávkování s jistou pravidelností riskují vážné poškození jejich jater a způsobují vnitřní jizva podél zažívacího traktu. Jelikož funkce jater se stane více ohroženou, je možné žloutenku, zmatenost a ztrátu vědomí. Smrt z předávkování paracetamolem je relativně neobvyklá, ale stalo se.

Paracetamol je over-the-counter (OTC) generické bolest pro dospělé a děti. Na mnoha místech, včetně USA a Velké Británie, se paracetamol prodává obecně jako acetaminofen. Tylenol® a Panadol® jsou dvě z nejběžnějších verzí značkových značek, které jsou k dispozici v některých částech světa. Paracetamol lze obvykle koupit v tabletách, kapslích, kapalinách nebo čípcích a může být také podáván intravenózně nebo intramuskulárně kvalifikovaným lékařským personálem.

Pokud jde o léky proti bolesti, není to obvykle považováno za velmi silné a protože takové drobné předávkování nejsou obvykle důvody k obavám. Poskytovatelé zdravotní péče obecně doporučují, aby dospělí užívali jednu nebo dvě pilulky o hmotnosti 500 miligramů každých čtyři až šest hodin na úlevu od bolesti a nejvýše 4000 miligramů by mělo být obvykle užíváno po dobu 24 hodin. Dávky dětí jsou založeny na tělesné hmotnosti u 2 čajových lžiček na 2,2 libry (10 miligramů na kilogram) každé čtyři až šest hodin.

Užívání více než 7000 miligramů tohoto léku pravděpodobně povede k předávkování. Přesná částka se může poněkud lišit v závislosti na celkovém zdravotním stavu pacienta a dalších lécích, které užívá. Osoba se špatným zdravotním stavem, někdo s více léky nebo někdo, kdo je alkoholický, může mít prah předávkování nižší než 7000 miligramů.

Během prvních 12 až 24 hodin po předávkování paracetamolem se nemusí objevit žádné příznaky, ale mnoho lidí má pocit nevolnosti, zvracení, nadměrného pocení a bledosti. Jakmile játra metabolizuje lék, mohou se objevit i další příznaky. Patří mezi ně žloutenka, která je žloutnutím kůže, bolesti břicha a zmatenost. Ve většině případů se tyto léky samy odejdou, protože léčivé přípravky se vylučují ze systému, ale mohou být velmi dezorientující a nepohodlné.

Lidé, kteří opakovaně předávkují nebo předávkování s určitou pravidelností, mají často dlouhodobější a závažnější účinky. Obvykle dochází ke stále častějším reakcím. Trávicí problémy jsou některé z nejběžnějších, protože opakované polykání pilulky a rozpad sloučenin léku může erodovat výstelku žaludku a střeva v průběhu času. Snížení funkce jater, selhání ledvin a prodloužená ztráta vědomí se mohou také vyskytnout v extrémních případech. Konečné stadia předávkování paracetamolem jsou obvykle poznamenané selháním více orgánů, nízkou hladinou krevního cukru, problémy s koagulací, sepsou, otokem mozku a v mnoha případech smrtí. Smrt však obvykle nepřichází rychle. Bez ohledu na to, jak moc paracetamol někdo přijal, on nebo ona pravděpodobně nezemře za méně než pět dní.

Jakmile se předávkování vyskytne nebo je podezření, je velmi důležité, aby léčba začala hned. Za nejlepších okolností by to bylo během 8-12 hodin po předávkování. Léčba musí být obvykle podávána v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení. Aktivní uhlí, žaludeční výplach a ipecac sirup mohou být součástí léčby a mohou pomoci minimalizovat vstřebávání léku. Ve většině případů se játra a další orgány uzdraví během několika týdnů až několik měsíců po incidentu.