Jaké jsou příznaky alergie na klindamycin?

Clindamycin je silné antibiotikum používané při léčbě tvrdohlavých anaerobních bakteriálních infekcí, některých napadení protozoemi a některých infekcí Staphylococcus aureus (MRSA) rezistentních na meticilin. Toto antibiotikum se také používá pro podezření na syndrom toxického šoku a je uchováváno v rezervě pro rozšířenou léčbu populace USA v případě teroristického incidentu zahrnujícího antrax. Používá se k léčbě infekcí v tělních tkáních, kostech a sekundárních látkách v dentální praxi, a také je používán jako topická léčba akné. Stejně jako u všech antibiotik, alergie na klindamycin může být okamžitou odpovědí na látku nebo se může vyskytnout po podání. Příznaky bezprostřední anafylaktické alergie na klindamycin zahrnují kopřivku, otok obličeje a horních cest dýchacích a potíže s dýcháním, které lze odlišit od různých dlouhodobějších alergických reakcí a vedlejších účinků.

Kromě nouzové situace anafylaktické reakce existují další známky alergie na klindamycin, které mohou trvat déle. Vyrážky, svědění a špičky pod kůží mohou naznačovat alergickou reakci nebo vývoj závažné poruchy srážení krve. Pokud se klindamycin používá topicky nebo na kůži, může se vyvinout kontaktní dermatitida. Předchozí alergická reakce na linkomycin téměř vždy pozitivně předpovídají alergii na klindamycin. Také podezření na alergii může být skutečně alergií na přípravky pro vazbu kapslí, které mohou zahrnovat tartrazin – žluté barvivo – a aspirin.

Tento lék má několik závažných nežádoucích účinků, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc a přerušení léčby. Zatímco není příznakem alergie na klindamycin jako takovou, pseudomembranózní kolitida nebo infekce tlustého střeva je silně spojena s tímto lékem. Při pseudomembranózní kolitidě se tlusté střevo infikuje bakteriemi rezistentními na klindamycin a obvykle se kontroluje obvyklou střevní flórou. Viníkem je obvykle toxin produkující Clostridium difficile. Příznaky tohoto velmi závažného vedlejšího účinku zahrnují vodnatý nebo krvavý průjem, horečku a bolest břicha a mohou se objevit na počátku léčby nebo až několik měsíců po úspěšném přerušení léčby.

Clindamycin se metabolizuje játry. U pacientů se sníženou funkcí jater nebo ve vzácných nevysvětlených případech může droga způsobit poškození jater. Příznaky tohoto vedlejšího účinku by zahrnovaly zvýšené jaterní enzymy, žloutenku, žloutnutí očí nebo nevysvětlitelné poruchy krvácení.

Tato léčiva má také řadu dalších vedlejších účinků, včetně bolesti v kloubech. Může způsobit vaginální kvasinkové infekce nebo perorální drozd v důsledku působení na obvyklou gastrointestinální a vaginální flóru. Pálení žáhy a nevolnost jsou také časté nežádoucí účinky klindamycinu a některých dalších antibiotik. Užívání perorálního léku sklenicí vody a zvednutí vzpřímené asi 30 minut po podání každé léky může minimalizovat závratě a nevolnost.