Co způsobuje vysoký počet monocytů?

Monocyty jsou bílé krvinky, které jsou společné s krví všech obratlovců a napomáhají správnému fungování imunitního systému. Existuje řada důvodů pro vysoký počet monocytů, který lze nazvat také monocytózou. Některé z důvodů mohou zahrnovat stres, virové horečky, záněty a nekrózu orgánů. Kompromisy dodávek krve a poranění jsou potenciální důvody pro nekrózu orgánových buněk. Infekce může být dalším příčinou vysokého počtu monocytů.

Lékař může nařídit test monocytového krevního vyšetření, aby zkontroloval zvýšené hladiny monocytů. Existuje celá řada důvodů pro tento test, od jednoduché kontroly stavu až po osoby trpící infarktem a leukemií. Komplikace s krví a rakovinou jsou další dva důvody, proč může být tento test proveden. Krev se typicky odebírá z žíly v rameni a výsledky jsou zpravidla dostupné několik dní později. Test může být časován během období nalačno tak, aby potravina nebo kapalina nezasahovala do výsledků.

Červené krvinky jsou typicky více v krvi než běžné buňky, ale bílé buňky se mohou zvýšit, pokud se v těle vyskytne infekce. K tomu dochází, protože bílé buňky cestují do oblasti infekce, aby je eradikovaly. Tyto buňky dosáhnou tím, že produkují protilátky, které “požírají” bakterie, které poškozují tělo, a přestože velké množství bílých buněk může být zabito, někteří z nich obvykle zůstávají v boji proti infekci, pokud se vrátí.

Existuje mnoho různých typů bílých krvinek. Ty mohou zahrnovat lymfocyty, makrofágy, neutrofily a bazofily. Vysoký počet monocytů má tendenci ukazovat na přítomnost bakteriální infekce, zatímco zvýšená hladina neutrofilů může být také známkou infekce, stejně jako artritida a fyzický stres po invazivních postupech, jako je srdeční chirurgie. Lidé s nižším počtem bílých buněk mají tendenci mít zhoršený imunitní systém a mohou být náchylnější k chytání nachlazení.

Vysoký počet monocytů sám o sobě zcela neinformuje lékaře o aktuálním problému. Existuje řada onemocnění, které mohou způsobit vznik tohoto stavu. Některé z nich mohou zahrnovat mononukleózu, malárii a tuberkulózu. Lékař použije informace shromážděné z krevního obrazu jako nástroj ve spojení s fyzikálním vyšetřením a anamnézou pacienta, aby zjistil důvod zvýšené hladiny monocytů.