Co znamená být dvojitě spojeno?

Dvojité spárování znamená, že můžete klouby ohnout více než průměrný člověk. Existuje mnoho nedorozumění, pokud jde o význam dvojité spáry. V jednom případě samotný výraz znamená, že dvojité klouby mají dvojnásobný počet kloubů než normální lidské bytosti. Někteří dokonce předpokládají, že dvojité klouby umožňují dvojnásobek obvyklého množství pohybu. Tyto významy jsou však mýty. Všechny lidské bytosti mají stejný počet kostí a kloubů, které mají všechny podobné pohybové schopnosti.

Pokud jste dvojitě spárováni, znamená to, že vaše klouby a jejich okolní struktury, známé jako vazky a šlachy, jsou neobvykle flexibilní a umožňují je ohýbat nebo otáčet tak, že někteří lidé jsou nemožné a bolestiví. Kromě toho jste schopni natáhnout klouby, vazby a šlachy ve větší míře, než běžně prožívají lidé s průměrnou flexibilitou. Například tam jsou cirkusoví umělci, kteří mohou ohýbat své tělo na zádech od pasu, uzamknout si hlavy mezi nohama. Ostatní dvojité klouby mohou ohýbat palce špatně, dokud se špičky nedotknou rukou.

Z lékařského hlediska je dvojité spárování také známé jako hypermobilita. Dvojité klouby nejsou nadměrně roztaženy do kloubů, ale spíše jim umožňují fungovat v plném rozsahu. Je to tak, že tato schopnost je mimo schopnost typického člověka pohybu.

Jak se to děje?

Klouby jsou závěsy, které spojují dvě nebo více kostí dohromady, což umožňuje pohyb a pohyb přirozeně v určitém směru. Kloubové a spárové klouby jsou však klouby, ve kterých zaoblený konec kosti spadá do dutiny jiného, ​​což umožňuje rotační pohyb v každém směru. Otvor nebo dutina, ve které kosti sedí, se nazývá zásuvka. Hloubka zásuvky určuje pružnost tohoto spoje. Chrupavka, pevná vláknitá tkáň tvořená proteinem nazývaným kolagen, tlumí kosti na kloubech a je dalším faktorem, který ovlivňuje kloubní příznaky.

Extrémní flexibilita u dvojitých kloubů může být způsobena kombinací několika faktorů. Dvojité klouby mohou mít velmi mělkou zásuvku umožňující větší pohyb v obou směrech. Pokud se jedná o klouby s kuličkovými sponami, někteří lidé s dvojitými klouby mohou záměrně a bezbolestně zcela vyjmout kost z jeho zásuvky a pak je znovu přesunout zpět do polohy. Plytké zásuvky, kombinované s koncem kostry, které jsou hladší než normální, také pomáhají klouzání sklouznout a pohybovat se snadno jakýmkoliv směrem. Ligamenty a chrupavka, které se protáhnou za obvyklý rozsah, mají stejný vliv na kloubní pružnost. Pro některé lidi může být dvojité spárování velmi bolestivé a v každodenním životě ukládat mírné až těžké omezení.

Všichni jsme byli v určitém bodě našeho života dvojnásobně spojeni. Dobrým příkladem může být naše dětství, kdy bychom se mohli ohýbat z pasu a dotýkat se špiček našich prstů na podlaze a udržet si nohy rovně. Typicky s věkem se naše vazy, chrupavky a kosti vytvrzují a ztrácejí jejich pružnost. Existují syndromy spojené s hypermobility, které mohou způsobit bolest a ovlivnit zdraví a pohodu.