Co můžu dělat o nízkém krevním tlaku?

Nízký krevní tlak nebo hypotenze mají četné příčiny. V některých případech se to projevuje u osob, které jsou vysoce atletické a kde nejsou přítomny žádné další příznaky, nemusí být nutná léčba. V jiných případech to může znamenat řadu dalších podmínek. Léčba tedy závisí na příčině a může se významně lišit.

Když osoba byla nemocná žaludeční chřipkou, dehydratace může způsobit dočasný nízký krevní tlak. To je běžná příčina hypotenze a měla by být léčena, protože její ignorování může nakonec vést k selhání orgánů. Jakýkoli výskyt závažné dehydratace je léčen intravenózními tekutinami, dokud se krevní tlak nezvýší v normálních hladinách.

Dále, pokud je nevolnost nebo průjmy příčinou ztráty tekutin, mohou lékaři chtít pacienta vyhodnotit, zda se jedná o bakteriální nebo amébové onemocnění, které budou léčeny antibiotiky nebo antiparazitickými léky. Mohou dodatečně podávat léky k zastavení zvracení nebo průjem, pokud pokračuje. Spolu s tekutinami je sodík normálně podáván tak, aby pacient udržel část tekutiny.

Některé léky, zvláště diuretika, které způsobují vylučování přebytečné tekutiny, a léky k léčbě různých srdečních stavů, dokonce i vysokého krevního tlaku, mohou mít za následek nízký krevní tlak. V takovém případě mohou lékaři zkusit různé léky nebo změnit množství dávky tak, aby se zvýšil krevní tlak. Zvýšení krevního tlaku na normální úroveň je nezbytné pro podporu zdraví orgánů.

Vnitřní zranění a vnitřní krvácení mohou být příčinou nižšího krevního tlaku. Pokud je osoba v autonehodě nebo právě prodělala operaci, je krevní tlak pečlivě sledován. Pokud klesne krevní tlak, může to znamenat, že krvácení probíhá někde v těle. Lékaři pak vyhledají zdroj krvácení a zastaví ho a také mohou transfúze krve zvýšit krevní tlak.

Abnormální srdeční rytmy, které jsou příliš pomalé (bradykardie) nebo rychlé (tachykardie), mohou způsobit příliš nízký krevní tlak. Srdce nemusí být dostatečně naplněné, což vede k menšímu množství krve do okolních orgánů. Tyto stavy mohou být léčeny léky, operací nebo implantací kardiostimulátorů nebo defibrilátorů.

Infekce krve (sepse), která způsobuje zavření orgánu, je léčena masivními dávkami antibiotik. Infekce některých orgánů, jako jsou ledviny nebo slinivka, může také způsobit nízký krevní tlak a může vyžadovat hospitalizaci a intravenózní léčbu antibiotiky. Některé další léky, jako jsou například léky na poruchy nálady, mohou způsobit příliš nízký krevní tlak a mohou být nutně nutné upravit.

Vzhledem k tomu, že nízký krevní tlak může být důsledkem tolika různých věcí, anamnéza a současný stav jsou cennými faktory pro jeho léčbu. Neošetřená, může způsobit zmatek na těle, způsobit šok a vést k selhání orgánů. Proto je velmi důležité, aby byl krevní tlak hodnocen, když je nízký, zvláště pokud je náhlý pokles krevního tlaku náhlý a způsobuje závratě.