Co je to obvazový kontakt?

Obvazový kontakt je kontaktní čočka pro oko, které je k dispozici pro léčbu poranění a abnormalit. Lékař může předepsat obvazový kontakt jako součást plánu péče o pacienty a přístroj může zůstat několik dní. V některých případech musí lékař odstranit čočku. To poskytuje příležitost k následnému vyšetření, zda se oko pacienta dobře zotavuje, a zkontrolovat případné známky komplikací.

Silikon je oblíbený materiál pro tyto druhy kontaktů, protože dobře dýchá, je vysoce odolný a odolává kolonizaci infekčními organismy. Kontakt zajistí udržení vlhkosti oka a poskytuje ochranu a izolaci od okolního prostředí. Lékař může také předepisovat analgezie a jiné léky jako antibiotika k léčbě nebo prevenci infekcí v závislosti na povaze očního problému.

Některé důvody, proč může lékař doporučit obvazový kontakt, zahrnují špatně hojivé chirurgické rány, eroze rohovky, keratitidu, dystrofii rohovky a epiteliální vady. Nosení tohoto druhu kontaktu je mnohem pohodlnější než zatahování oka v obvazu, aby byla zajištěna ochrana a léčebný výsledek může být lepší. Přilnavé obvazy podporují rychlejší a dokonce hojení a zároveň zabraňují ztrátě vody, takže tkáně nevysuší. Pacienti mohou užívat perorální léky a některé druhy očních kapek, pokud nosí tento typ kontaktu, v závislosti na doporučeních oftalmologu.

Po tom, co se lékař ozve kontakt s obvazem, mohou pacienti po několik dní zaznamenat rozmazanou a fuzzy vidění. To je zvláště časté po operaci, kdy může trvat několik týdnů, než se oko plně uzdraví. Lékař provede vizuální vyšetření a může požádat o následné sledování, aby se ujistil, že vize pacienta se začíná zvyšovat. Pacienti, kteří zaznamenávají náhlé změny ve svém vidění nebo kteří začnou pociťovat bolest a nepohodlí, by měli okamžitě kontaktovat lékaře. Tyto příznaky mohou naznačovat komplikace.

Při takovém druhu kontaktu může být nezbytné přijmout některá zvláštní opatření k ochraně očí. Lidé, kteří se zabývají sporty, zejména plaveckými, možná chtějí zkontrolovat, zda potřebují další ochranu očí, jako jsou brýle nebo masky. Činnosti, které jsou známy tím, že zatěžují oči, jako by strávily spoustu času před počítačem, mohou také představovat potenciální problém. Pacienti mohou potřebovat nějaký volný čas z práce nebo ubytování, aby jim pomohli při plnění úkolů v práci, dokud jejich oči nemají šanci se vyléčit.